Жовті зуби: причини й рішення

Жовті зуби — бич нашого часу. Безліч людей, охочих відповідати загальновизнаним стандартам краси, відвідують стоматолога, проводять численні чищення і відбілювання, в підсумку так і не досягти очікуваного результату. В чому полягають причини того, що жовтіють жувальні органи? Є це захворювання? Жовті зуби, справжні причини яких можуть бути різні, у деяких випадках є варіантом норми.

Прийнято вважати, що жовтуватий відтінок виникає при потемнении емалі. Однак це не завжди так. Якщо зуби жовті з народження, проблема полягає в природному кольорі зуба.

Сама по собі здорова прозора емаль. А ось колір дентину, розташованого під емаллю, може варіювати від білого до синього, жовтуватого або коричневого. Патологією це не є. Аналогічне походження може мати і проблема, коли жовтіють зуби у дорослих. Дентин, як правило, виявляється жовтуватим з народження.

Однак шар емалі в молодості приховує цю особливість. У середньому і літньому віці покриття стоншується, стає видно істинний колір дентину. Варіантом є ситуація, за якої орган не має жовтого відтінку, однак сама емаль, истончаясь і купуючи мікродефекти, починає по-іншому заломлювати світло. Це створює ілюзію, ніби зуб сильно пожовтів. Важливо пам'ятати, що природний жовтий відтінок проявляється на всіх «жувальних кістках» практично рівномірно. Окреме жовта пляма на зубі не може мати природного походження і є ознакою патології.

Причиною патологічної жовтизни на зубах може бути безліч факторів, у тієї або іншій мірі впливають на стан емалі і дентину. Зловживання кофеиносодержащими напоями та тютюновою продукцією (сигарети, сигари, кальян) призводять до того, що утворюється жовтуватий наліт. При грамотній щоденної гігієни наліт з зубів вдається зняти щіткою. Згодом він твердне і набуває щільну консистенцію. При цьому видалити освіта самостійно вже не вдається. Наліт не проникає крізь емаль і не призводить до пошкодження дентину.

Питанням, чому жовтіють зуби, нерідко задаються люди, які працюють на хімічному виробництві. Справа в тому, що кислоти, розпорошені в повітрі, які осідають у роті, руйнують і стоншують емаль. Як правило, процес починається з невеликих жовтих плям.

Після жовті зуби стають повсюдним явищем у роті. Деякі лікарські засоби, зокрема антибіотики тетрациклінової групи, приводять до того, що у хворого утворюються жовті плями на зубах. Дентин при цьому руйнується, жувальний апарат розвивається з порушенням анатомічних пропорцій.

Дія тетрацикліну найбільш помітно при його використанні в дитячому віці (синдром тетрациклінових зубів). Деякі харчові барвники мають здатність проникати в мікротріщини емалі, забарвлюючи дентин в нехарактерний для нього колір. Подібним ефектом володіють не тільки хімічні пігменти, що містяться в газованій воді, мармеладі, деяких цукерках. Фарбувальний дію присутній і у моркви, буряків, граната. Цукор, як і інші вуглеводи, є прекрасним живильним середовищем для бактерій.

Жовті зуби є результатом надмірного розмноження мікрофлори, продукти життєдіяльності якої стоншують і роз'їдають емаль. Пожовклий орган може бути результатом тривалого вживання води, насиченої сполуками заліза. Це явище часто зустрічається в підмосковних селах, де населення споживає воду з колодязів та природних джерел. У водах мещерської низовини міститься величезна кількість металів.

Відповідь на питання про те, чому зуби жовті, може міститися і в наявності того чи іншого терапевтичного діагнозу. Як правило, на те, що пожовтіли зуби, скаржаться хворі з нирковою та печінковою недостатністю, хворобою Аддісона, флюорозом. В останньому випадку плями утворюються більше по верхній кромці і можуть мати вигляд півмісяця.

Про те, як прибрати жовтизну з зубів, замислюються і люди, які раніше пренебрегавшие правилами особистої гігієни. При цьому на емалі утворюється наліт, який забарвлює тканини в коричневий або жовтий колір. Зміни кольору сприяють і кислоти, що виділяються мікроорганізмами. В зрілому і літньому віці утворюється вторинний дентин, який має жовтий або коричневий відтінок. Очистити зуби від жовтого вторинного дентину неможливо.

Як позбутися від жовтого нальоту на зубах? Залежно від причин патології розрізняються і методи вирішення проблеми. Так, на початкових етапах, коли зуби тільки почали жовтіти, виправити ситуацію можна за допомогою відбілюючих паст та гелів. При глибокому ураженні емалі використовуються агресивні методики вибілювання та ремінералізації зубів.

Жовті від природи зуби відбілюють із застосуванням вінірів і люминиров. Використовувати пасти такого роду слід не більше 3-4 разів в тижні. Їх постійне застосування може стати причиною підвищеної чутливості зубів, надмірного стоншування емалі та погіршення ситуації з кольором жувального апарату. На первинних етапах зубний наліт можна прибирати і звичайною пастою.

За запевненням організацій, що займаються ультразвукової чищенням, метод дозволяє видалити до 95% відкладень. Після цього пацієнтові проводять полірування емалі аерозольній струменем. Лазерне відбілювання починають з нанесення спеціального гелю на основі перекису водню. Після цього на гель впливають лазерним випромінюванням. Метод є найбільш прогресивним на сьогоднішній день, однак після нього багато пацієнтів скаржаться на підвищену чутливість. Перед тим, як очистити зуби, лікар проводить їх обробку та санацію.

Механічне очищення дозволяє видалити камінь, після чого стоматолог наносить на гель, що містить в собі перекис водню. Також за допомогою гелю проводиться ремінералізація. Жовті зуби при цьому набувають гарний білий колір.

Як позбутися від жовтизни зубів, якщо вона є вродженою? Для цього використовуються вініри — це тонкі напівпрозорі пластинки, що імітують здорову емаль. Для їх монтажу стоматолог сточує верхній шар природної емалі. Шар вініра повинен бути тим товщі, ніж більш жовтим є нормальний колір дентину. «Полегшені» варіантом вінірів є люмініри, здатні подарувати позбавлення від проблеми людям, які не бажають сточувати емаль.

Люмініри є знімними конструкціями, не вимагають сточування емалі і можуть бути демонтовані в будь-який момент за бажанням пацієнта. Одним з відомих народних рецептів, що дозволяє видаляти наліт, є сода. Її можна використовувати в якості самостійного засобу або додавати в пасту. Застосування соди допускається не частіше 1 рази в тиждень. В іншому випадку відбудеться стоншування і руйнування емалі. Деякі фахівці по народній медицині рекомендують застосовувати чистку деревним попелом.

Для цього щітку занурюють у ємність з лікувальною речовиною і проводять процедуру звичайним способом. Аналогічно першому способу, чистка золою проводиться не частіше 1 разу в 1-2 тижні. Застосування перекису водню в домашніх умовах для відбілювання неприпустимо. Препарат може спричиняти важкі хімічні опіки десни і зруйнувати емаль. Перед тим, як прибрати жовтий наліт на зубах за допомогою інших народних засобів, слід проконсультуватися з лікарем — стоматологом. Якщо знати, від чого жовтіють зуби, нескладно попередити це явище.

Основним профілактичним заходом є їх щоденне дворазове чищення. Це дозволяє знімати наліт в міру його утворення, а також видаляти кислоти та інші шкідливі речовини до того, як вони почнуть руйнувати емаль. Для збереження кольору рекомендується відмовитися від вживання сирої води. Краще, якщо рідина буде проціджена через фільтри, які призначені, щоб видаляти мінеральні солі і сполуки металів. Зрозуміло, необхідно обмежити вживання чаю і кави до розумних меж. Повністю відмовлятися від цих продуктів немає необхідності.

1-2 чашки напою в день не завдадуть видимого шкоди. Краще, якщо після кожного чаювання або прийому їжі людина буде обполіскувати рот спеціальним ополіскувачем або чистити зуби. Куріння слід виключити повністю або перейти на електронні сигарети. Останні теж шкідливі для здоров'я, проте негативної дії на зубну емаль вони практично не надають.

Крім вищесказаного, необхідно регулярно проходити профілактичний огляд у стоматолога. Лікар має технічну можливість ретельно оглянути далекі куточки рота, чого неможливо зробити в домашніх умовах. больбрекетыбруксизмвинирывоспалениегигиенагингивитгранулемагубыдесназапах з ртазуб мудростизубная пастазубная щетказубной каменьимплантацияканалыкандидозкариескистакоренные зубыкорникоронкамолочницамолочные зубынаркознебоотбеливаниепародонтитпародонтозпериодонтитпериоститпломбаприкуспротезпульпитсвищсинус лифтингстоматитудаление зубафлюсчелюстьщекаэмальязык

Схожі статті: