Поняття спільно нажитого майна за Сімейним Кодексом

Заяву на розлучення подається одним із подружжя. Право розірвати шлюбні відносини надається кожній людині на підставі СК РФ. Проживши разом певний час, подружжя ведуть спільне господарство, розподіляють між собою доходи, що отримують майном. І чим довше живуть люди разом, тим більш обширно спільно нажите майно подружжя при розлученні.

Саме спільне майно подружжя і буде ділитися в процесі розірвання шлюбних відносин. Майновий питання стає найбільш гострою проблемою для розлучаються. А адже є ще речі, які за законом вважаються особистими і поділу не підлягають. Як визначити, що є спільно нажитим майном, а що ні? Доведеться уважно вивчити Сімейний Кодекс. Або просто звернутися з питанням до кваліфікованого фахівця.

На юридичному порталі Суд.Гуру можна отримати безкоштовну консультацію адвоката з будь-якого питання щодо спільно нажитого майна подружжя за Сімейним Кодексом. В Російській Федерації, крім власності, яка була придбана і офіційно оформлена до весілля, неподільною при розлученні власністю буде вважатися: Всі прикраси, наявні у сімейної пари підлягають розподілу. Наприклад, сережки дружини або золота печатка чоловіка.

Також як і речі, які за рішенням судді будуть віднесені до категорії «розкоші». Наприклад, шуба дружини з натурального хутра, вартість якої може значно перевищувати вартість тих же сережок. Те ж саме можна сказати про дорогих колекціях картин, марок, столового срібла і т. п. Що не вважається спільно нажитим скарбом і не ділиться при розлученні (в тому числі і придбане в шлюбі) з'ясували.

Тепер необхідно розібратися, а що ж все-таки буде спільним майном, і в яких частках кому що дістанеться. Зазвичай, все, що було куплено за час сімейних відносин (оформлених офіційно) ділиться між подружжям порівну. Але суддя в різних ситуаціях може віддати більшу частку одному і, відповідно, меншу частку другому з подружжя.

У відповідності з сімейним законодавством, вважати спільним майном можна: Майно, навіть якщо воно оформлене на одну людину (наприклад, власник по документах дружина), при розлученні буде вважатися спільним. За умови, що купували його після весілля. Щодо власності, яку поділити навпіл не виходить, діє принцип грошової компенсації.

Адже можна поділити навпіл автомобіль, наприклад. Можна тільки оцінити в грошовому еквіваленті і поділити цю вартість. Причому, або продати машину, або вона дістанеться комусь одному, але при цьому необхідно буде відшкодувати другому з подружжя його частку (просто віддавши гроші). Рівний поділ спільної власності не завжди приймається суддею рішення по справі.

При наявності певних обставин, на користь одного з подружжя може бути призначена велика частка. Тільки доведеться доводити, що чоловік не працював просто, тому що не хотів. Та й плюс до всього, ще й домашнє майно «розбазарював» (наприклад, пропивав, наркотики тощо). У цьому випадку спільно нажите майно визначається у власність (принаймні її значна частина) присуджується сумлінному» дружину.

Як відомо, у наш час популярні цивільні шлюби. Тобто, люди живуть разом досить тривалий час, не обтяжуючи себе офіційною реєстрацією шлюбу. Проте господарство ведуть спільно, і зароблені гроші теж вважають загальними. Для самих подружжя може все і зрозуміло – дорослі люди йдуть на свідомий ризик (добровільно), сподіваючись на те, що ділити зрештою нічого не доведеться.

Найчастіше страждають в подібному шлюбі діти. Справа в тому, що для цивільного шлюбу не існує такого виразу, як «спільне майно». Подібні взаємини просто напросто не регулюються сімейним кодексом. Немає штампу в паспорті – немає сім'ї, як соціальної осередку суспільства. В даному випадку необхідно звертатися до положень цивільного законодавства. І якщо розлучитися мирно не виходить, доведеться підтверджувати кожну покупку платіжними документами з чиєї зарплати і за чиї доходи дана річ купували.

Дуже важко довести, що ви купували якусь річ з розряду тих, які не оформляються документально, без вказівки права власності (телевізор, пральна машинка, комп'ютер і т. п.). Дуже складно довести свої вкладення у спільне майно, якщо ви працювали неофіційно. Офіційно оформлюються діти на маму і тата автоматично, якщо батьки перебувають у законному шлюбі. У всіх інших випадках у дитини є тільки мама.

Папу запишуть в свідоцтво про народження тільки після проходження процедури встановлення батьківства. Нічого глобального в цьому немає, просто необхідно буде прийти в ЗАГС разом (тоді як у законному шлюбі за свідоцтвом про народження може прийти один з подружжя), написати заяву, заплатити додаткову держмито і отримати на руки два документи (свідоцтво про батьківство і свідоцтво про народження). Встановити батьківство можна і через суд з проведенням ДНК-тесту.

Права малюків народжених у законному і цивільному шлюбі не розрізняються. Не залежно від того, розписалися мама з татом чи ні, законодавством РФ будуть враховуватися в першу чергу інтереси дитини. Дуже складно поділити житлову квартиру, якщо куплена вона була в кредит. Досить поширена ситуація в наш час – це іпотечне кредитування. Кредитні зобов'язання беруться на тривалий час, за який може відбутися багато подій. В тому числі й розірвання шлюбу.

Ділитися квартира, взята у іпотечний кредит після весілля (з офіційними штампами в документі, що посвідчує особу) за стандартними правилами розділу спільно нажитого майна. І кредитні зобов'язання будуть ділитися разом з житловою площею навпіл (або відповідно з належної частки жилої площі). Будь-які зобов'язання, розділені не в судовому порядку, а за домовленістю (мирну угоду) необхідно фіксувати на папері і завіряти у нотаріуса.

Це дасть можливість в майбутньому, навіть якщо чоловік свої зобов'язання не виконав, стягнути з нього свої витрати в порядку регресу (регрес – це відшкодування понесених витрат на виконання фінансових зобов'язань іншої особи). Регрес можливий тільки в судовому порядку. Якщо іпотечний кредит був оформлений (так само як і документи на власність) до отримання заповітного штампу в паспорті, квартира вважається особистим майном.

Однак ця квартира може бути поділена при розлученні за умови, що іпотека «гасилася» за рахунок загальних доходів. Хотілося б відзначити в черговий раз, загальний дохід зараховується, навіть якщо працює тільки один із подружжя. Також, претензії та вимоги може пред'являти чоловік на частку в «іпотечної» квартирі, навіть якщо вона оформлялася до шлюбу, якщо частина кредиту (або повністю) була погашена за рахунок його особистих коштів (наприклад, продав дачу, отриману в дар, і вніс гроші на рахунок кредитних зобов'язань по іпотеці).

В принципі можна торкнутися і тему іпотеки, оформленої під час шлюбу в цьому контексті. Якщо квартира в кредит була оформлена після весілля, але частина платежу (або повне погашення іпотеки) вироблено за рахунок особистих грошових коштів одного з подружжя, то про рівноцінне розподілі житлової площі не може бути й мови. Головне зібрати всі підтверджуючі документи (і свідчення).

Максимально детально про розділ іпотечного майна можна прочитати тут.

Схожі статті: