Жувальна гумка: користь чи шкода для людини?

Сьогодні у багатьох людей якщо не в кишені, то в сумочці лежить упаковка жуйки. Причому більшість купують її, особливо не замислюючись: здорові у них зуби. А Моз, в особі вашого стоматолога, напевно попереджав, що при хворобах зубів вживати жуйку не рекомендується.

Крім того, це свого роду 'наркотик', до неї звикають точно так само, як до кави або сигарет. А тут ще й реклама говорить про те, як це приємно і, головне, корисно жувати бубль-гум з екзотичними смаками і запахами. На рекламних плакатах і у відеороликах з'являються багаті і щасливі люди, які, лише поклавши в рота жуйку, чудесним чином переміщуються на казкові пляжі Малібу або в тропічний рай.

А у веснянкуватих дівчаток з'являється свіжий подих, міцні білі зуби і вони виходять заміж за 'принца'. Надивившись всього цього, починаєш сумніватися, а чи є користь від жуйки насправді. Давайте спробуємо з'ясувати. На знімку: фрагмент стіни з жуйок на будівлі кінотеатру в американському місті Сіетлі. Жуйки на стіну почали клеїти глядачі.

Спочатку їх знімали, а потім перестали, і «жуйна стіна» стала визначною пам'яткою міста, подивитися на яку приїжджають туристи. Якщо ви жуєте гумку на голодний шлунок, то тим самим стимулюєте вироблення шлункового соку, а це викликає загострення виразкової хвороби або гастрит. Крім того, медики вважають, що постійне перебирання жуйки здатне викликати захворювання скронево-нижньощелепних суглобів. А от твердження про те, що жувальна гумка може викликати випадання пломби – помилково.

Якщо така біда трапилася, то винен чи стоматолог, який погано зробив свою роботу, або ваш зуб, який відслужив свій вік і почав потихеньку розсипатися. До речі, жувати гумку можна лише після їжі, і не більше 15 – 20 хвилин, тобто поки вона не втратить свої смакові якості. Ні в якому разі не жуйте її на голодний шлунок.

При виборі краще взяти продукт з цукрозамінником. І пам'ятайте – це не альтернатива для зубної щітки. І тим більше жуйка не позбавить вас від профілактичних візитів до стоматолога раз на півроку. Якщо ваша головна турбота – освіжити дихання, майте на увазі, що чим насиченіший смак, тим краще маскується запах з рота. Після страв, які містять часник, цибулю або інші сильні аромати, а також після куріння, жуйка насправді зменшує силу запаху. У разі, якщо запах з рота виник не від продуктів, то жуйку використовувати марно – не допоможе.

У такому випадку потрібно відвідати стоматолога, швидше за все, це хвороба ясен або зубів, яку слід лікувати. Купуючи гумку, вивчіть її складу. Якщо там є цукор, то може з'явитися карієс зубів, так що краще взяти ту, в якій немає цукру. Але пам'ятайте, що не всі цукрозамінники нешкідливі. Офіційно визнано, що шкідливі для організму: Е950 (Ацесульфам К), Е951 (Аспартам), Е952 (Цикламаты), а також сорбіт.

Ці замінники хоч і різною мірою, але погано впливають на судини, травлення і склад крові. Краще, якщо жуйка містить ксиліт або манить. Також не беріть жуйку, яка містить барвники неприродних кольорів. Від чистої хімії тільки шкоду!

Дітям такі вироби повністю протипоказані. До небажаних відносяться жувальні гумки, які містять консерванти Е129, Е102, Е171, Е132, Е414, Е322, Е422. Від їх покупки краще утриматися. А ось лактат кальцію – корисний, тому його наявність в жуйці вітається. Не варто брати жуйки, на упаковці яких немає повної інформації про виробника, термін придатності та складу. Дітям краще купувати спеціальну дитячу жуйку без барвників та від відомих виробників. Давати тільки після їжі і не більше ніж на 15 хвилин.

У тому, що найпопулярніша м'ятна жуйка – немає нічого дивного. Вона не тільки робить дихання свіжим, але й заспокоює нервову систему, а ще сприяє рясному виділенню слини, тим самим допомагає змивати бактерії з поверхні зубів. Чому не рекомендується жувати гумку більше 15 хвилин?

Справа в тому, що вона вбирає залишки їжі, бактерії, слиз, канцерогени (у курців). В цьому і полягає її очищаючий ефект. Ці речовини накопичуються в жуйці і навіть можуть вступати в хімічну реакцію між собою.

А якщо довго жувати всі ці відходи, то ефект може бути прямо протилежним. Щоб активізувати виділення шлункового соку, можна пожувати жуйку і перед їжею, але не більше п'яти хвилин. Не рекомендують користуватися жуйкою водіям.

Встановлено, що жування гумки погіршує кровопостачання мозку, а значить, знижує концентрацію уваги, тобто підвищується ймовірність дорожньо-транспортних пригод. Один з неприємних моментів – прилиплий в самому невідповідному місці жуйка. До цього теж треба бути готовим. На заході існує ціла індустрія для вирішення цієї проблеми. У нас же доведеться розраховувати тільки на власні сили.

Знадобиться лід. Тому залийте воду в формочки, і коли вона замерзне, крижинкою натріть місце, де прилипла жуйка, після протріть ацетоном або рідиною для зняття лаку. Крім того, на тканини можна спробувати полити її окропом (80 – 90 градусів).

Можливо, жуйка, розплавилися, стече. Якщо вам вдасться знайти промокашку – пропрасуйте через неї жуйку праскою. Можна скористатися і простий папером, але ефект буде слабкіше – основна маса відвалиться, але пляму, як правило, залишається. На килимі жуйка видаляється приблизно за такою ж схемою. Спочатку натирається льодом, і далі соскребается тупим предметом. Залишки знищуються рідиною для миття посуду.

Важче видалити жуйку, застряглу в волоссі. Її треба розмочити рослинним маслом або вазеліном, а потім розчесати густий гребінцем або спробувати отримати розм'якшену жуйку руками. Але самий надійний засіб – ножиці. З підошви жуйку видаляють так само, як з килима.

Якщо не виходить – використовуйте спирт або рідина для зняття лаку.

Схожі статті: