Жовте тіло в яєчнику на УЗД

Кожна жінка, яка спостерігає за своїм здоров'ям, знає, що в її організмі щомісяця відбуваються складні циклічні процеси. Від них залежить її стан, а також можливість завагітніти. Ультразвукове дослідження дозволяє відстежити дані процеси, а висновок лікаря часто можна побачити опис «жовтого тіла». Але що це таке, жовте тіло в яєчнику УЗД, знає не кожна пацієнтка. Щомісяця в організмі жінки, що знаходиться в дітородному віці, виникає овуляція — дозріла яйцеклітина залишає фолікул.

Якщо в цей момент не відбулося запліднення, вона відмирає, а з наступного циклу процес повторюється. Однак це не єдиний показник готовності жінки до зачаття — з клітин фолікула утворюється тіло, що володіє зернистою структурою і жовтого кольору, що проявляється за рахунок внутрішнього наповнення. Так відбувається у всіх жінок, а жовте тіло в яєчнику називають тимчасової залозою і відносять до роботи ендокринної системи організму.

Головним функціональним завданням даної залози є підтримання на належному рівні гормонів прогестерона і естрогена, що відповідають за збереження та нормальне протікання вагітності. Також гормони готують молочні залози до вироблення молока в майбутньому, благотворно впливають на нервову систему.

На УЗД органів малого тазу лікарі завжди оцінюють роботу яєчників, однак існують випадки, коли розгляд та оцінка стану жовтого тіла вимагає підвищеної уваги і контролю: Існують межі норм, завдяки яким можна зрозуміти, про що свідчать різні розміри залози: Подальша діяльність утвореної тимчасової залози залежить від ситуації. Якщо зачаття не виникло, то вже через два тижня жовте тіло припиняє функціонувати, перед цим зменшуючись в розмірах. Зазвичай це супроводжується початком чергових менструацій.

У разі вагітності розвиток і робота залози триває до повного формування плаценти (12-15 тижня), після чого вироблення гормонів перекладається на неї. А жовте тіло поступово зменшується, залишаючи на своєму місці невеликий рубець білого кольору. Коли УЗД укладенні жінка бачить запис «виявлено жовте тіло на яєчнику», вона не запитує у лікаря, що це таке, помилково вважаючи, що вагітність настала. Насправді, ознака появи даної залози говорить про можливості завагітніти.

Тобто жінка здорова, а її репродуктивна функція в нормі. Говорити про вагітність, виявивши на УЗД жовте тіло, можна тільки у разі, коли дослідження проводиться за один-два дні до передбачуваних місячних, заліза добре проглядається, а її розміри більше норми. При цьому рівень ХГЛ відповідає нормальним показникам на ранніх термінах вагітності, а тест-смужки дають слабоположительный результат.

Що таке жовте тіло, тепер зрозуміло, проте, як бути, якщо на УЗД пацієнтка почує діагноз кіста жовтого тіла? Невже назавжди доведеться забути про можливості стати мамою? Не так все погано — у більшості випадків збільшені розміри залози не заважають зачати і виносити вагітність, так як навіть в збільшеному стані вона все одно продовжує виробляти необхідні гормони.

Виникнення кісти пояснюється рядом причин, з деякими з них жінка в змозі впоратися самостійно: Певної терапії кіста не вимагає, важливо спостерігати за змінами, а при настанні вагітності, стежити за станом здоров'я і не піддавати себе стресам. Не рекомендовано піднімати тяжкості, іноді лікарі наполягають на постільному режимі. Хвилюватися про переродження кісти жовтого тіла в злоякісну пухлину не варто — у медичній практиці не існує таких випадків.

Багато пацієнток навіть не здогадуються про збільшених розмірах жовтого тіла, так як дане явище протікає безсимптомно. Недостатність функції жовтого тіла може призвести до мимовільного викидня. З цієї причини жінкам рекомендують в обов'язковому порядку або здати кров на ХГЛ, або прийти на УЗД.

Якщо виявиться недолік вироблення гормонів, гінеколог повинен призначити гормональну терапію. Існують препарати, що містять синтетично вироблені гормони, якими і заміщають їх нестачу в організмі. Лікар, який проводить УЗД, може діагностувати наявність жовтого тіла як на правому яєчнику, так і на лівому — все залежить від жіночого організму. Освіта залози зазвичай відбувається послідовно, то на одному, то на іншому.

Принципової різниці для настання вагітності немає — в обох випадках це означає лише готовність яйцеклітини зустрітися зі сперматозоїдом, що і призведе до зачаття. Є думка, що від місця утворення жовтого тіла залежить стать дитини — якщо на правому яєчнику, то буде дівчинка, а на лівому хлопчик. Наукового обґрунтування у даного методу визначення статі плоду немає, а будь-який випадок, що підтверджує його, є збігом.

Незалежно від причин, планування зачаття або контроль за патологіями жовтого тіла, рекомендовано проводити моніторинг в певні дні: Підбиваючи підсумки, можна сказати, що жовте тіло є важливим показником, що відбиває функції репродуктивної системи жінки. Лякатися його виникнення не варто, проте його розміри та стан можуть багато про що сказати і допомогти завагітніти, або запобігти неприємні наслідки.

Схожі статті:

 • Жовте тіло при вагітності: що це таке, розміри, норма

  Жовте тіло відповідає під час вагітності за вироблення гормонів, необхідних у цей період жіночому організму. Воно є тимчасовою залозою, яка утворюється всередині яєчника щомісяця. Коли...

 • Що таке жовте тіло в яєчнику на УЗД

  В результаті діагностичного дослідження багатьом жінкам доводилося чути, що виявилося жовте тіло на УЗД, збільшеного чи зменшеного розміру. Багатьох лякає така інформація. Питань у представниць...

 • Жовте тіло в яєчнику

  Сьогодні на узд в яєчнику знайшли жовте тіло 21мм,затримка 2 тижні.Лікар нічого не пояснила.Виписала таблетки викликають меструацию. Я щось не розумію що до чого... Поки я б утрималася від...

 • Жовте тіло і позитивний тест

  Добрий день, мій цикл 31 день. 27.01.2017 був день передбачуваних місячних, почалися як зазвичай, але під вечір майже нічого не було, і ще дня 3 мазало, вирішила зробити тест на вагітність, 3...

 • Як роблять УЗД на ранніх термінах вагітності?

  Всього 50 років тому ніхто з матусь не міг похвалитися фотографією свого малюка в його внутрішньоутробний період життя. Зате зараз перші сторінки дитячих альбомів прикрашені ультразвуковий...