Пташиний грип у людини: профілактика і лікування

«У березні поточного року зареєстровано вогнище грипу птахів на птахофабриці в Московській області», — йдеться в повідомленні. Нагадаємо, 3 березня головне управління МЧСпо Московської області повідомило, що вогнище пташиного грипу виявлено в підмосковному селі Березняки Сергієво-Посадського району. Був створений оперативний штаб з ліквідації захворювання . Відносно недавно, у 1997 році, світ здригнувся від безлічі смертей, викликаних на вірус пташиного грипу.

До цього часу штам викликав епідемію лише у пернатих. Чоловік виявився не підготовлений до мутації, тому хвороба брала важкий перебіг і викликала серйозні наслідки у людей. Як же виглядає ситуація зараз? Існує два штами пташиного вірусу, які мутували і стали здатні вражати людей – H5N1 і H7N9. Обидва вони відносяться до одного сімейства – ортоміксовірусів.

Початок зараження належить штамом H5N1, але в перспективі можливі епідемії і другого типу вірусу. H7N9 в даний час теж вражає людей, але тільки ослаблених хронічними хворобами. Вірус постійно персистує в організмі пернатих. Контагіозність пташиного грипу невелика. Заражаються не всі люди, а лише ті, хто має проблеми з імунною системою. Особливо важко протікають випадки зараження у людей з вираженим ожирінням.

Смертність у цій категорії хворих становить до 80%. Захворювання починається не відразу, а через кілька днів інкубаційного періоду. Він становить в середньому 96 годин. В цей час хворий відзначає невелике нездужання, першіння в горлі, але іноді симптомів взагалі може не бути. Потім хвороба проявляється бурхливим початком. Різко підвищується температура, погіршується загальне самопочуття. Основні ознаки пташиного грипу неспецифічні, вони схожі з іншими респіраторними захворюваннями.

Головні симптоми наступні: При відсутності допомоги хвороба швидко прогресує. Вкрай несприятливий симптом – наростання задишки. Швидко з'являється ціаноз губ, дихання стає малопродуктивним. Протягом перших двох діб виникають ускладнення. Вірус має тропність до легеневої тканини, тому найбільш часте ускладнення – пневмонія. Вона має типовий вірусний характер – уражаються кілька сегментів, частіше в обох легенях.

Дихальна недостатність стрімко наростає, а потім при відсутності допомоги, хворий швидко гине від серцево-легеневої недостатності. Діагностика пташиного грипу завжди утруднена. Особливо складно встановити первинні випадки, коли епідемія тільки починається. Типовий анамнез – хвороба починається після контакту з полеглої птахом. Для точного діагнозу потрібне проведення полімеразно-ланцюгової реакції з метою виявлення РНК-вірусу. У великих лабораторіях мегаполісів вона проводиться регулярно.

У провінційних містах діагностика надзвичайно утруднена. Часто хвороба проходить як пневмонія, а вірус не виявляють. Додатково до дослідження крові виконують рентгенографію легень і стандартний набір аналізів. Терапія грипу, спричиненого вірусом H5N1 і H7N9, утруднена через низького ефекту противірусних засобів. Тому лікування хвороби завжди комплексне, при середньотяжких формах проводиться тільки в стаціонарних умовах.

У більшості випадків протягом 7 днів настає одужання. При ослабленому тлі організму під впливом певних чинників можуть виникати ускладнення – вірусні пневмонії. Це суттєво погіршує прогноз, смертність в окремих категоріях людей досягає 20%.

Для уникнення зараження найважливіше значення має профілактика. Необхідно дотримувати наступні правила, особливо при наявності відомостей про епідемії в регіоні: Специфічна профілактика противірусними препаратами малоефективна. При попаданні вірусу в організм людини, має ослаблений імунний фон, противірусні препарати нададуть слабку дію.

Однак при наявності відомостей про несприятливої епідемічної обстановки допускає застосування осельтамівіру в дозі 75 мг на добу з профілактичною метою. Вакцина на сьогоднішній день не розроблена. Якщо хвороба виникла, необхідно повністю слідувати рекомендаціям лікаря і дотримуватися постільного режиму.

Кожен спеціаліст має на озброєнні пульсоксиметр. В амбулаторних умовах зниження показників кисню в крові з цього приладу нижче 90% свідчить про велику ймовірність ураження легенів і потребує госпіталізації. Таким чином, віруси пташиного грипу можуть викликати важкі ураження легеневої системи у людини. При виникненні респіраторних симптомів після контакту з пернатими необхідна негайна консультація лікаря.

Самолікування здатне прискорити прогресування хвороби та призвести до фатального результату. Так як вакцинація на сьогоднішній день не проводиться, важливе значення має дотримання профілактичних заходів за наявності відомостей про неблагополучну обстановку в регіоні. При виникненні симптомів захворювання важливе значення має пульсоксиметрія, яка дозволяє в ранні терміни запідозрити ураження легень.

Схожі статті: