На якому терміні вагітності з'являється нудота

Одним з найперших симптомів вагітності є токсикоз – фізіологічний стан жінки переважно на ранніх термінах вагітності, що проявляється загальним нездужанням, нудотою, посиленим слиновиділенням, блювотою. Рідше до даних явищ можуть приєднуватися судоми м'язів, висипання на шкірі, напади бронхіальної астми та інші наслідки. Деякі вагітні жінки взагалі не відчувають ніякого дискомфорту, проте велика частина майбутніх матерів стикається саме з нудотою на ранніх термінах виношування дитини.

На даний час медиків невідома точна причина розвитку нудоти при вагітності, існує лише 4 основні теорії, які можуть пояснити появу цього симптому: Є найбільш поширеною теорією, вона свідчить, що нудота виникає із-за порушення зв'язків між головним мозком та іншими органами. При вагітності на перший план виходять анатомічно «старі» структури ЦНС (міст, довгастий, середній мозок), в яких закладено багато захисних рефлексів, у тому числі і позиви до самоочищення шлунка. Саме в підкіркових шарах ЦНС знаходиться блювотний центр.

Організм плода генетично відрізняється від матері за рахунок хромосом батька. З-за цього імунна система жінки починає виробляти антитіла проти майбутньої дитини, який є чужорідним. Дане явище тягне за собою погіршення загального самопочуття.

При вагітності з'являється плацента, яка нові гормони, що тягне за собою появу неприємних симптомів, оскільки організм не встигає перебудуватися на новий режим роботи. Також при виношуванні дитини відбувається зміни співвідношення практично всіх гормонів, що відкладає свій відбиток на самопочуття майбутньої матері. При відновленні рівня ХГЛ (близько 11 тижні) нудота проходить, що говорить на користь цієї теорії.

Виникнення нудоти під час вагітності є індивідуальним явищем, не існує чітких рамок її тривалості. Але в більшості випадків даний симптом розвивається на 5-6 тижні гестаційного терміну і закінчується до 11-13 тижня при виношуванні однієї дитини. Якщо вагітність багатоплідна, тривалість нудоти може затягнутися до 14-16 тижнів.

Лікарями помічено, що ранній початок токсикозу говорить про його важкому перебігу в майбутньому, і навпаки. Коли організм жінки повністю пристосовується до вагітності, симптоми токсикозу проходять. Нудота є фізіологічним явищем у термін від 5 до 13 тижнів (до 16 при виношуванні близнюків), при задовільному стані жінки медична допомога не потрібна.

Якщо тривалість нудоти досягає 14 і більше тижнів (17 і більше тижня при багатоплідній вагітності), можна говорити про патологічному токсикозі – гестозу. До його симптомів відносять набряки, підвищення артеріального тиску, поява білка в сечі. Гестоз потребує медикаментозного лікування, оскільки існує ймовірність мимовільного викидня. Поява нудоти на термін менше 5 тижнів не може бути пов'язане з вагітністю, оскільки токсикоз може початися лише через тиждень після формування плодового яйця.

Найчастіше нудота на ранніх термінах вагітності турбує жінку вранці відразу після пробудження. Тому майбутньої матері слід снідати, не встаючи з ліжка, після прийому їжі неприємні відчуття повинні пройти. Також симптоми токсикозу можуть з'являтися у відповідь на стрес, певні запахи, емоційне напруження.

Вечірня нудота може говорити про сильному перевтомі та недостатньому харчуванні вагітної жінки. Для позбавлення від дискомфорту слід влаштовувати вечірні прогулянки і налагодити дієту. Частина майбутніх матерів не відчувають ніякого дискомфорту під час вагітності. Відсутність нудоти і блювоти не говорить про патології, у таких жінок прекрасне здоров'я і їх організм відразу пристосовується до появи плоду.

Щоб послабити симптоми токсикозу, слід дотримуватися кількох правил. Вагітній жінці потрібно добре відпочивати, тому на сон варто виділяти не менше 8 годин на добу. При нудоті слід вживати більше води, причому в перервах між прийомами їжі. Майбутньої матері не рекомендується робити різких рухів, читати в транспорті, кататися на гойдалках, все це може спровокувати напади. Також жінці, яка чекає дитину, потрібно уникати різких запахів, вони провокують блювотний рефлекс.

При токсикозі слід харчуватися часто і маленькими порціями, в свій раціон рекомендується включити лимони, яблука, м'яту, мандарини, квашену капусту. Дані продукти здатні ліквідувати нудоту. Всі матеріали сайту, включаючи поради лікарів та інших фахівців у галузі охорони здоров'я, носять виключно інформаційний характер. З будь-яких питань щодо власного здоров'я або здоров'я близьких людей необхідно звернутися до лікаря.

На ваші запитання по вагітності та пологах відповідає акушер Пензенського міського пологового будинку, фахівець в області акушерства, гінекології і педіатрії, © 2016, «MyMammy.info». Всі права захищені. MyMammy.info онлайн – журнал про вагітність і пологи: поради при плануванні зачаття дитини, календар вагітності по тижнях і триместрах, корисна інформація про підготовку до народження дитини. Для молодих мам MyMammy.info пропонує безліч відомостей щодо правильного харчування, вигодовування та доглядом за малюком.

На всі питання про вагітності та пологах відповідає кваліфікований фахівець.

Схожі статті: